ClickCease
Beyaz Eşya Yetkili Servisi

Blog

Bosch Buzdolabı Arızaları

Bosch Buzdolabı kullanıcılarının yaşadığı çok sayıda arıza olabilir. En çok yaşanan arızaları şu şekilde sıralamak mümkündür: Buzdolabının çalışmaması, buzdolabının çalışması ancak soğutmaması, kompresörün çalışmaması, soğutucu bölmesinde terleme yapması, cihazın buzlanma yapması, kapısının kapanmaması, buzdolabından ses gelmesi, su akıtması ve alt kısmının soğutmaması. 

Bosch Buzdolabı Çalışmıyorsa Yapılması Gerekenler

Buzdolabının çalışmaması iki sebepten kaynaklanabilir. Buzdolabının fişi prize tam oturmamış olabilir ya da prizin bağlı olduğu ana sigorta kapalı olabilir. Bu iki sorun kaynağını kontrol ettikten sonra halen cihaz çalışmıyorsa teknik servisi arayarak konuyla ilgili destek talep edebilirsiniz. Şayet Bosch buzdolabınız çalışıyor ancak soğutmuyorsa sorunun kökeni şu sebeplerden kaynaklanıyor olabilir: buzdolabının kapısı kapanmamıştır, cihazınız gaz kaçağı yapıyor olabilir, soğutucu ve dondurucu bölmesinin sıcaklığı olması gerekenden daha düşük olabilir, cihazın su tahliye kanalları tıkanmış ya da rezistanslardan biri bozulmuş olabilir. Bu durumda yetkili servisle iletişime geçmeniz en doğrusu olacaktır.

 

Bosch buzdolabının kompresöründe bir arıza var ise sıcaklık ayarları doğru yapılmamış ya da buz çözme devresi çalışıyor demektir. İkinci seçenek, tam otomatik buz devresine sahip makinalarda belli aralıklarla gerçekleşmektedir. Bir süre sonra kontrol ettiğinizde sorun hala devam ediyorsa yetkili servise danışmanız gerekebilir. Bosch buzdolabınızın soğutucu bölümünde terleme arızası ile karşılaştıysanız cihazın bulunduğu ortam çok soğuk ya da çok nemli demektir. Şayet değilse buzdolabı kapısı çok sık açılıp kapanmıştır. Ayrıca buzdolabının kapısını her açıp kapattığınızda kapandığından tam olarak emin olmanız size fayda sağlayacaktır. Buzdolabınızda buzlanma sorununa gelince; bu noktada yapılması gerekenler şöyledir: cihazın kapısının düzgün kapatıldığından emin olunmalı, termostat ayarları kontrol edilmeli, No-frost özellikli bir cihaz kullanıyor iseniz hava akımını yapan delikler kontrol edilmelidir. 

 

Bosch buzdolabı arızaları

Bosch Buzdolabı Arızalarının Temel Nedenleri 

Bosch buzdolabı arızalarının en temel sebeplerinden biri kapısının doğru bir şekilde kapanmamasıdır. Eğer kapıda bir sorun algıladıysanız, düzgünce kapatmanıza rağmen hala açık kalıyorsa cihazın kapağındaki contalar gevşemiş olabilir. Bu contaların değişimi teknik servislerce yapılmaktadır. Buzdolabından ses gelmesi ve su akıtması da sıklıkla karşılaşılan arızalardandır. Bu sorunlar önemli gibi görünmese de kimi zaman cihazla ilgili başka bir sorunun habercisi olabilir. Dolayısıyla teknik servise başvurmak gerekebilir. 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

*


HEMEN ARA